SOLGAR Lukrecja wyciąg z korzenia kaps. 60

13472

Ten produkt nie występuje już w magazynie

72,00 zł

PRZELEW CZY KARTA?
PRZELEW CZY KARTA?

Więcej informacji

Surowcem są okorowane korzenie z rozłogami, mające barwę cytrynowo-żółtą, powierzchnię szorstką i włóknistą, smak słodki i lekko palący. Charakter obojętny, nawilżający. Lukrecja DGL – DeGlicyryzowana Lukrecja to standaryzowany wyciąg z lukrecji o zawartości poniżej 1% glicyryzyny. Skład chemiczny Głównymi składnikami surowca są saponiny triterpenowe, a wśród nich kwas glicyryzynowy oraz jego sole potasowe i wapniowe zwane glicyryzyną 2,5-12%. Glicyryzyna jest substancją, która nadaje charakterystyczny słodki smak. Jest ona około 50 razy słodsza od cukru trzcinowego. W surowcu występują również flawonoidy, kumaryna, substancje gorzkie (3%), żywice (4%), fitosterole, asparagina, lipidy oraz w śladowych ilościach olejek eteryczny, związki lipidowe, kwasy organiczne, betaina, cholina, aminokwasy oraz sole mineralne.

Działanie i zastosowanie lukrecji

  • Działa wykrztuśnie w obrębie oskrzeli, krtani i gardła, pobudza czynności wydzielnicze górnych dróg oddechowych i przywraca samoistne ruchy nabłonka rzęskowatego. 
  • Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i jelit. Hamuje rozwój bakterii, działa kojąco w przypadku owrzodzenia przewodu pokarmowego oraz hamuje uwalnianie histaminy z uszkodzonych tkanek, a więc działa przeciwbólowo. 
  • Jest środkiem przeciwalergicznym, a także o stwierdzonym działaniu pobudzającym korę nadnerczy, przeciwartretycznym i cytostatycznym (działanie przeciwnowotworowe zwłaszcza w obrębie żołądka oraz wzmacniające immunologicznie).

Sposób użycia

1 do 3 kapsułek dziennie

Najlepiej zażywać w trakcie posiłku lub stosować według wskazań lekarza. Nie należy przekraczać porcji zalecanej do spożycia w ciągu dnia. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Kobiety w ciąży, matki karmiące oraz osoby zażywające leki lub chore, powinny przed zażyciem preparatu skonsultować się z lekarzem.